Hamam böceği İlaçlaması

Hamam böcekleri

Hamam böceği mücadelesi gıda hijyeninin önemli bir bölümünü oluşturur. Çünkü bıraktıkları, kıl, tüy, böcek parçaları, ölü böcekler ve biyolojik atıklar çok sayıda mikroorganizma içermektedir.

İnsanların yaşadığı her yerde yaşayabilmeleri, hızlı çoğalmaları, özellikle gıda maddelerinin bulunduğu kuytu ve nemli yerleri tercih etmeleri, potansiyel hastalık taşıyıcısı olmaları sürekli ve etkin bir mücadeleyi zorunlu kılmaktadır.

Mide – bağırsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmeleri, kangren, salmonella, mantar hastalıkları, dizanteri, çocuk felci, ishal, idrar yolu hastalıkları, akciğer enfeksiyonları ve yara enfeksiyonları gibi hastalıklar hamamböcekleri tarafından insanlara bulaştırılan hastalıkların bazılarıdır.

Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçası olan hamamböcekleri, hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sayede çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.

Tür: Dictyoptera (Ağ kanatlı) Familya: Biattidae

Karakteristik Özellikler: Genellikle iki çift kanada sahiptir; ön kanatlarda iyi gelişmiş damarlar bulunur ve sertleşme eğilimindedir, sırt orta çizgisine doğru katlanırlar; arka kanatlar ön kanatların altında katlanırlar; uzun kamçı benzeri, çok bölmeli anten; hem etçil hem de otçul; ağız bölümleri ısırmaya adapte olmuştur.

hamamböcegi

Hamam böceği Çeşitleri Nelerdir ?

Orijinleri Tropiklerdir. Avrupa'nın başlıca haşere türü olan Alman hamam böceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Daha çok evler, mutfaklar, restoranlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve raf arkaları, mutfak tezgâhlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler.

Tüm yaygın hamamböceği türleri arasında, Amerikan hamamböceği en büyük vücut boyutuna sahiptir; metamorfozdan önce 6-14 kez (çoğunlukla 13 kez); ve yaklaşık 700 güne kadar en uzun yaşam döngüsüne sahiptir.

Ortalama 4 cm (1,6 inç) uzunluğa sahiptir ve yaklaşık 7 mm (0,28 inç) boyundadır. Kırmızımsı kahverengidirler ve başın arkasındaki vücut bölgesi olan pronotumda sarımsı bir kenar boşluğu vardır. Olgunlaşmamış hamamböcekleri, kanatsız olmaları dışında yetişkinlere benzer.

Doğu hamam böceği (Blatta orientalis), yetişkin boyu 2,5–3 cm olan, siyah bir hamamböceği türüdür. Dişisi erkekten daha iridir. Alman hamam böceğinden büyük, Amerika hamam böceğinden ise küçüktür ve uçamaz.

Türkçede aynı boyutlarda ve siyah olan Blaps cinsinden böcekler için kullanılan karafatma adı Blatta cinsi ve Doğu hamam böceği için de kullanılmaktadır.

Hamamböceğinden nasıl kurtulurum?

Mobirise Kit is a service that provides the access to all current and new themes/extensions developed by Mobirise. New themes/extensions are released every month and will be available in your account during your plan period, without any additional charge.

Yes, Mobirise is free for both non-profit and commercial sites.

This extension allows editing the code of block in the app. Also, it's possible to add code to the head and body parts of pages.

Mobirise Kit is a service that provides the access to all current and new themes/extensions developed by Mobirise. New themes/extensions are released every month and will be available in your account during your plan period, without any additional charge.

Yes, Mobirise is free for both non-profit and commercial sites.

Hamam böceği İlaçlaması

Hamamböceği ilaçlaması hakkındaki kampanyalarımızdan haberdar olmak için. Kampanya bültenimize abone olun size özel indirimlerden yararlanın.

Hakkımızda

Çevre sağlığının korunması, sağlık ve modern yaşam alanları sağlamak ve direkt/ indirekt olarak ortaya çıkacak sağlık ve ekonomik sorunları önlemek amacıyla, 1992 yılında SİSTEM İLAÇLAMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ile faaliyetlerine Bursa'da başlamıştır. 

Sosyal Medya & Kampanyalar
Diğer Firmalarımız

Designed with Mobirise free builder