ENTEGRE ZARARLI MÜCADELESİ / IPM


Haşerelerin neden olduğu sorunlar “ tek bir hamlede “ çözülemez. Tek taraflı bir program uzun süreli kontrol sağlayamaz. Bu nedenle mücadele mümkün olduğunca erken başlatılmalı ve sonuna kadar sürdürülmelidir.

Günümüzde entegre haşere mücadelesi ( IPM / Integrated Pest Management ) önerilmektedir. IPM, haşerelerin insanların yaşam alanlarında görülmesini ve üremesini önler ve en güvenli şekilde bir haşere istilasını yok etmeye yönelik tedbirlerin tümünü içerir.

IPM, evlerde, ticari işletmelerde, endüstriyel yapılarda ve benzeri mekanlarda alınacak yapısal tedbirlerle işe başlamaktadır.

Binaların ve ekipmanların yapımı ve bakımı sırasında gösterilecek dikkat bazı haşere problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Çatlak ve oyukların doldurulması, sineklik veya kapı perdelerinin kullanılması gibi mekanik savunma yöntemleri haşerelerin, insanların yaşam alanlarına girmesini durdurmak için bir yoldur. Bu faktörler bina tasarımı sırasında dikkate alınmalıdır.

Üreme alanlarının tespit edilmesi, kurutulması veya ortadan kaldırılması haşere mücadele programının temelini oluşturur.

Etkili bir haşere mücadelesi mümkün olan en yüksek hijyen standartlarının uygulanmasına bağlıdır. Malların yetersiz denetimi ve temizlik eksikliği bir istilaya neden olabilir. Binalar veya makineler düzenli olarak temizlenmeli, artık gıdalar ve çöpler uzaklaştırılmalı ve ayrı bir yerde iyice kapalı olarak tutulmalıdır.

Kimyasal mücadele yardımıyla haşerelerin ve popülasyonlarının ortamdan uzak tutulması, genel bir stratejinin ayrılmaz parçasıdır. Kimyasal mücadele tedbirleri; fiziksel/teknik yöntemler ve ayrıca biyolojik yöntemler ile tamamlanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO )’ne göre pratik deneyimler göstermektedir ki; fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerin dikkatlice bir araya getirilmesi, uzun vadede haşere problemlerinin tatmin edici düzeyde çözülmesine giden tek yoldur.

Mobirise
Hakkımızda

Çevre sağlığının korunması, sağlık ve modern yaşam alanları sağlamak ve direkt/ indirekt olarak ortaya çıkacak sağlık ve ekonomik sorunları önlemek amacıyla, 1992 yılında SİSTEM İLAÇLAMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ile faaliyetlerine Bursa'da başlamıştır. 

Sosyal Medya & Kampanyalar
Diğer Firmalarımız

Mobirise page software - Click now