KONUT HİZMETLERİ

ÖZEL YAŞAM ALANLARI

Haşereler insanlara yakın yerlerde, evlerde son derece rahatsız edici olabilirler. Gelişmiş ülkelerdeki yüksek ve gelişmekte olan ülkelerde giderek yükselen yaşam standartları ev sakinlerini ‘ davetsiz ziyaretçilere ‘ karşı koruyamamaktadır. Diğer yandan günümüzde klimalı odalardaki rahat yaşam kalitesi hamamböcekleri, karasinek ve karıncalar gibi pek çok haşere için ideal bir yaşam alanı sunmaktadır.

Hamamböcekleri evlere sıklıkla gıdalar ve diğer nesnelerle ( sebzeler, meşrubat sandıkları v.s. ) birlikte girerler. Birden fazla ailenin yaşadığı, kontrol edilmediği taktirde hızlı bir haşere problemine neden olabilecek ortak çöp tesisleri veya ısıtma veya havalandırma kanallarının bulunduğu evlerde önemli problemler ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde pek çok ülkede yaygın olan kedi ve köpek gibi çok sayıda evcil hayvan, sıklıkla beraberlerinde haşere problemini de getirmektedir. Bu hayvanlar pire, kene ve bit gibi haşereleri evlere taşıyabilirler veya kurtçuk yumurtalarını vücutlarında salgılayabilirler. Çok sayıda haşere barınacak yer, yiyecek ve ideal yaşam koşulları aramak için evleri istila ederler.

Evlerin bahçeleri ayrıca haşere kaynağı olabilir: karıncalar belirli iklim koşullarında yoğun bir şekilde çoğalabilir, insanların yaşam alanlarına girebilir ve ev sakinleri için bir problem halini alabilir. Bunlar karşılaşılabilecek bazı problemlerdir. Problemin nasıl ortaya çıktığı önemli değildir. Eğer bu problem zamanında fark edilmezse haşereler yerleşip çoğalabilir.